Potrzebna pomoc dla rodziny zabitych w Przewodowie

Jaką pomoc otrzymają rodziny zabitych w Przewodowie?

Jedynym faktem niebudzącym wątpliwości jest śmierć dwóch obywateli polskich w Przewodowie, gm. Dołhobyczów. Jedyną kwestią wartą dziś omówienia pozostaje zatem na jaką pomoc mogą liczyć rodziny zabitych. I czy choćby w przybliżeniu wsparcie to będzie proporcjonalne do nakładów poniesionych m.in. z polskiego budżetu na podtrzymanie wojny, w której padły właśnie pierwsze polskie cywilne ofiary.

 

Charakterystyczny brak reakcji

 

Są chwile, gdy pozbawienie Polski suwerenności drażni mniej niż zwykle. To momenty, kiedy to właśnie zależność od obcych powstrzymuje władze w Warszawie od zwyczajowych szaleństw, wpychających Polaków w jeszcze większe kłopoty. Amerykańska wstrzemięźliwość wobec spadającej na polskie terytorium rakiety od razu podziałała tonująco i na oficjalne reakcje klasy politycznej III RP, i na komentarza głównych publikatorów. Ewidentnie – o tym, co się wydarzyło świat, a więc i Polacy dowiedzą się dopiero, kiedy stanowisko zajmą Pentagon, Biały Dom i londyńska City, nie wcześniej. Oczywiście też z krajowego punktu widzenia oczekiwanie na anglosaską decyzję tylko pogłębiło przygnębiające wrażenie chaosu i nieprzygotowania na zdarzenie, które mogło przecież nastąpić dowolnego dnia tego trwającego dziewiąty miesiąc konfliktu. Polskie służby, służby państwa graniczącego z otwartym obszarem działań wojennych sprawiały wrażenie kurczaków biegających w kółko już po obcięciu łebków, podczas gdy decydenci zgodnie wybrali taktykę chowania głowy w piasek. Żyjąca tylko wojną, mówiąca tylko o wojnie, non stop prężąca muskuły do wojny III RP okazała się nieprzygotowana na jedną spadającą rakietę.

 

Egzamin z narodowej solidarności

 

Tym bardziej zatem, skoro jeszcze nie wiadomo co wolno myśleć i nawet zawsze najlepiej poinformowany Wołodymyr Zełeński nie został wyjątkowo uznany za jedyne wiarygodne źródło („To byli Rosjanie!”)kluczowa pozostaje sprawa pomocy bliskim zabitych. Zginęli rolnicy, zniszczony został ciągnik i suszarnia zboża, zapewne ze zbiorami. Za jednym zamachem zatem jakaś polska rodzina została bez swych żywicieli, narzędzi pracy, majątku i kapitału w postaci produkcji rolniczej. Standardowe ubezpieczenie szkód rolniczych przeważnie nie obejmuje ostrzału rakietowego, zatem wszystko w rękach państwa, samorządu i rodaków. Czy zdamy ten egzamin jako Polacy i jako ludzie w stosunku do swoich, tak jak wykazaliśmy się humanitarnym i chrześcijańskim odruchem wobec przybyszy z Ukrainy?

 

Tylko pokój da nam bezpieczeństwo

 

Na rozliczenia, oskarżenia i ataki na pewno jeszcze przyjdzie czas. Nie miejmy złudzeń, to przecież III RP. Możemy też być zupełnie pewnie, że kiedy wróci znany medialno-partyjny jazgot nie usłyszymy w nim prostej prawdy, że takich Przewodowów może być tylko więcej, jeśli wojna u naszych granic będzie trwała, jeśli dojdzie do jej eskalacji i dalszego rozprzestrzenienia. Jak widzimy – nasze niebo nie jest bezpieczne. Narysowana na papierze granica niczego nie zmienia, gdy wokół świszczą pociski i wybuchają rakiety. Tylko pokój, pokój za wszelką cenę może powstrzymać dalszy rozlew krwi, może uchronić także Polaków przed utratą kolejnych niewinnych ofiar. Kiedy więc w końcu wybrzmi ulubione w polityce III RP pytanie „kto winien?!” – odpowiedź może być tylko jedna: winna jest sama WOJNA. I ci, którzy ją podtrzymują, którzy pchają Polskę i Polaków coraz bliżej ognia. Ognia, który zabija, tak jak w Przewodowie.

 

Powtórka z historii

 

I na koniec smutny paradoks historii. Przewodów to pogranicze Ziemi Hrubieszowskiej i Bełskiej. W latach II wojny światowej i wkrótce po niej były to tereny działania band UPA, a także obszar samoobrony polskiej organizowanej przede wszystkim przez Bataliony Chłopskie, w których walczyli moi dziadkowie. W tej samej gminie Dołhobyczów jest wieś Oszczów, 11. maja 1944 r. banderowcy zamordowali w niej 24 Polaków. Po tamtej strony obecnej granicy pozostał Bełz. W nocy z 24. na 25. marca 1944 r. UPA przy współpracy miejscowych Ukraińców zamordowało 104 Polaków, w tym kobiety i dzieci, a wśród nich ocalałych wcześniej z Rzezi Wołyńskiej. Banderowcy ograbili, a następnie wysadzili miejscowy kościół katolicki. Dlaczego Państwu o tym opowiadam? Bo gdy w końcu podczas obław udało się dopaść ukraińskich nazistów i wydusić ich sotnię – to zabitych upowców jednak po chrześcijańsku jednak pochowano. Do dziś mordercy mają grób, czyli więcej niż mogą liczyć ich ofiary, których kości rozwłóczone są po całej Małopolsce Wschodniej i Wołyniu. Grób ten jest na terenie dawnego PGR Białystok, właśnie w Przewodowie…

 

Dlatego właśnie Przewodów powinien być zarówno konkretem, jak i symbolem. Konkretem realnej, wymiernej pomocy dla rodziny zabitych. Symbolem zagrożenia, które może tylko urosnąć, jeśli teraz, natychmiast mu nie zapobiegniemy działając wspólnie na rzecz pokoju.

 

Konrad Rękas

chart

chart

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

4.5

liczba ocen: 22

 • @ Chart

  Na Dudę nie licz , une mają to w du..e . Salute .

  • @ Chart#Repsol

   JUDA W KLOPOTACH, MUSI ZAPLACIC RACHUNEK ZA PRAD 370 TYS. https://dziennik-polityczny.com/2022/11/15/horror-andrzeja-dudy-dostal-koszmarna-podwyzke-za-prad-urzednicy-nie-gryza-sie-w-zeby/ HAHA

 • "Tylko pokój da nam bezpieczeństwo"

  ----------------------------
  Nie po to światowy, czarci pomiot reaktywował banderland aby w tej części Europy panował pokój. Co do zadośćuczynienia poszkodowanym przez banderowskie rakiety - to polskojęzyczni mają problem - bo jeżeli udzielą pomocy rodzinom poszkodowanym przez banderowskie rakiety (takie widły, siekiery i piły XXI wieku w jednym) - to zrobią to kosztem wspomagania banderssyństwa - a to już w Piekle mile widziane - nie będzie!
  Wniosek?
  O pokoju można mówić wtedy, kiedy za sprawą dobrych ludzi - banderland raz na zawsze przestanie istnieć.

 • ...

  Te ruskie rakiety to są dopiero inteligentne.
  Przyleciały dwie, w jeden punkt. Po cichoszu, niewidu, i skryły się pod rampą wagi transportowej i czekały na niczego niespodziewający się polski traktor.
  Te niezwykle inteligentne rakiety odczekały jeszcze aż traktor ustawi na wadze przyczepę, i pierdyknęly bez użycia środków pirotechnicznych (brak jakichkolwiek osmaleń, całe ogumienie), niczym nadmuchany duży worek po cemencie.
  Przyczepa przewróciła się na bok, traktor bez najmniejszych uszkodzeń stoi zdumiony...

  I tylko dwie ofiary, bezimienne (nigdzie nie podano nazwisk ofiar, nie było wywiadów ze zrozpaczonymi rodzinami, itd.
  A słowa red. Rękasa " że jakaś polska rodzina została bez swych żywicieli, narzędzi pracy, majątku i kapitału w postaci produkcji rolniczej" to hahahaha. BEZ NARZĘDZI PRACY?!!!
  Jak bez, skoro traktor cały, nawet jedna szybka nie draśnięta (dobra, szybki wypadły), a przyczepę wystarczy postawić na koła, i nawet jej dętek nie trzeba klajstrować, bo wyglądają na nieprzebite.

  HUTZPA!!! HUTZPA!!!

  P.S. Murikańskie inteligentne bomby i rakiety mogą się schować przy tych "ruskich"...

  • ...#Kmieć

   Kim były ofiary?

   https://pch24.pl/kim-byly-ofiary-rakiety-w-przewodowie-znamy-sylwetki-dwoch-zmarlych-mezczyzn/

   • ...#Kmieć#Rebeliantka

    Pani raczy sobie żartować - bogdan w. i bogdan c.??? to są podejrzani o coś, bo tak się opisujetakich ludzi... czyli żywych, prawda?
    ...podobną hucpę miała Pani na łączce pod siewiernym, no i niezapomniana resuscytacja przy przeciętej aorcie na scenie heehehhehehehehe aaaa najlepsze są samolociki z wtc oczywiście....
    ...i przypomniał mi się tuman breivik co to nie odróżnia trotylu od plastiku, ale tę kwestię taktownie pominięto przy przesłuchaniach sondowych buahahahahaah

    • ...#Kmieć#Rebeliantka#sal2

     To moze ww. mało fachowo instalowali ładunek wybuchowy i za wcześnie im eksplodował.

    • ...#Kmieć#Rebeliantka#sal2

     Prosze sie nieśmiać z Samolotu który Uderzył w Pentagon

     Znaleziono pilota w podziemiach Budynku.
     3 lata szukał wyjścia

   • ...#Kmieć#Rebeliantka

    Polskie media piszą, że ci, którzy zginęli w wyniku uderzenia ukraińskiej rakiety, okazali się ukraińskimi migrantami. Niech im pianista ćpun płaci, ma z czego.

  • ...#Kmieć

   Szef F/X z Hollywood spóźnił sie na samolot

  • ...#Kmieć

   Bogusław Woś, lat 62 i Bogdan Ciupek, lat 60.

   Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie, a Światłość Wiekuista niechaj im świeci na wieki wieków. Amen

 • Stanowisko prezydenta Dudy. Najważniejsze informacje

  12:18
  Prezydent Andrzej Duda: najprawdopodobniej był to nieszczęśliwy wypadek
  Zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim. Najważniejsze informacje:

  Trwa śledztwo w sprawie wybuchu w Przewodowie, prowadzone jest wspólnie ze stroną amerykańską.
  Nie ma żadnej poszlaki wskazującej, by był to intencjonalny atak na terytorium Polski. Najprawdopodobniej był to nieszczęśliwy wypadek.
  We wtorek doszło do zmasowanego ostrzału rakietowego terytorium Ukrainy. Połowa do ¾ rakiet została zestrzelona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Wiele wskazuje na to, że jeden z pocisków przeciwlotniczych spadł na terytorium Polski.
  Uruchomienie art. 4 traktatu NATO prawdopodobnie nie będzie niezbędne.
  Mieszkańcy wschodniej Polski nie powinni niepokoić się zwiększoną aktywnością wojska. Jest to odpowiedź NATO na tą sytuację. Niebo nad Polską patrolują zarówno polskie, jak i amerykańskie samoloty.

  https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/associated-press-rosyjskie-rakiety-spadly-w-miejscowosci-przewodow-na-terytorium-polski-relacja-na-zywo

 • ///wrażenie kurczaków biegających w kółko już po obcięciu łebków///

  Taki stan -biegania, egzystencji na poziomie bezgłowego kurczaka, kojarzy mi się bezustannie, kiedy obserwuję efekty "cywilizacji" w której mam nie przyjemność egzystować.

  Może mój komentarz wydawać się nie na temat, ale efektem uszkodzenia mózgu przez INFORMACJĘ, jest/może być takie zachowanie. Oraz zjawisko permanentnego wydzielania śluzu.

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Bezg%C5%82owy_kurczak_Mike
  "10 września 1945 farmer Lloyd Olsen z miasta Fruita w stanie Kolorado usiłując zabić na kolację kurczaka, pięcioipółmiesięcznego Mike’a, tak uciął głowę, że większość pnia mózgu została w górnej, nie obciętej części kręgosłupa, ocalało także jedno ucho. Kurczak Mike stracił możliwość widzenia i gdakania, jednak nadal mógł słyszeć i regulować podstawowe funkcje życiowe.

  Pomimo utraty dużej części tak ważnego organu, kurczak nadal wykazywał chęć do życia. Usiłował nawet nastroszyć się i zapiać, choć bez głowy nie było to możliwe. Gdy ptak przez dłuższy czas nie umierał, farmer zdecydował pozostawić go przy życiu – karmił go drobnym ziarnem i płynami przez zakraplacz. Kurczak dość dobrze utrzymywał równowagę, chodził dość pewnie i spał na grzędzie. Codziennie o świcie usiłował zapiać, co brzmiało jak bulgotanie. Mike dość często jednak dusił się swoim śluzem, który rodzina Olsena usuwała za pomocą strzykawki.
  Brak głowy nie zahamował także wzrostu Mike’a, który w momencie ścięcia ważył 1,1 kg, a przytył do 3,6 kg, zanim padł.(...)
  Mike padł w marcu 1947 w motelu w Phoenix, kiedy Olsen zatrzymał się na noc w trakcie podróży do domu z tournée. Mike dostał duszności w środku nocy. Ponieważ Olsen zapomniał zabrać strzykawki z miejsca ostatniego pokazu, nie zdołał uratować kurczaka."
  -----------------------------------------------------------------------------------------------

  Wszystkie organizmy ssaków reagują na "stresory" wydzielaniem śluzu. Jest to faza powrotu do normotonii, często w nocy. Połączona z kaszlem. Jeśli chory nie ma siły wykrztusić tej wydzieliny i się jej nie usunie, udusi się. Dzieciom z "genetyczną chorobą" -mukowiscydozą opiekunowie odsysają ten śluz. Ale i tak jest ono skazane na śmierć z powodu "leköw".

  Podawanie terminalnie chorym morfny gwarantuje to, że się uduszą własną śliną.
  Tak jak mój nieszczęsny ojciec, którego zgodnie z zaleceniami medycznej pytii i pod naciskiem rodziny faszerowałam pochodną morfiny.

  Ofiary cywilizacji kłamstwa z opisem zjawiska na poziomie molekularnym (wiki):
  "Molekularne przyczyny mukowiscydozy
  Edytuj
  Locus genu CFTR na chromosomie 7
  Mukowiscydoza jest jedną z najczęstszych chorób genetycznych u ludzi (średnio 1 na 2 500 żywych urodzeń). Szczególnie często występuje u Europejczyków i Żydów Aszkenazyjskich[1]."

  • ///wrażenie kurczaków biegających w kółko już po obcięciu łebków///#Maria.

   ...też czytalem swego czasu o tym kurczaku... nieprawdopodobna historia, ale cokolwiek jak dla mnie makabryczna - trzeba było dobić to biedne zwierzę a nie męczyć je tournee....
   ....ale jeszcze ciekawszą sprawą jest ta urzędnika francuskiego, który nie miał w ogóle.... mózgu! jak by pani się odniosła? jestem niezmiernie ciekaw....

 • ....

  //Jaką pomoc otrzymają rodziny zabitych w Przewodowie?//

  To ja jeszcze raz.

  Szanowny Panie redaktorze Konradzie.
  Pan jest poważnym publicystą, nie tam jakimś byle bloggerem, więc skoro Pan apeluje o pomoc, dla zapewne POLEGŁYCH(sic!) w tym mendialnym zdarzeniu, ofiar, to będzie Pan w stanie ustalić ich tożsamość, adres osieroconych najbliższych, żeby rodacy mogli bezpośrednio ich wesprzeć, bez zbędnych pośredników.

  Przecież rodziny tych ofiar, ani oni sami, nie są jakimiś bandytami, którym należy się ochrona danych osobowych, że ich nazwiska publikuje się inicjałami; wręcz przeciwnie - rodziny powinny wystąpić przed kamerami, potępić ten antydemokratyczny zamach, którego ofiarą stali się ich ojcowie, mężowie, synowie, i poprosić Polaków-rodaków o wsparcie. To żaden wstyd!

  To jak? Panie Redaktorze? Ustali Pan, komu konkretnie mamy pomóc w związku z pańskim apelem?...

  P.S. Liczę jeszcze na to, że zdoła Pan Redaktor opublikować co najmniej zdjęcia z ceremonii pogrzebowych tychże ofiar...

  • ....#Kmieć

   Panie autor! Chcę wesprzeć rodzinę zabitych. Gdzie numer konta? Gdzie tożsamość ofiar? Hucpa żydowska! Idi na ch....j, jewrejskij korabl!

  • ....#Kmieć

   Przypuszczam, że Rodziny są w szoku, w tarumie i nie chcą z nikim gadać. Ale we wiosce jest, do wyboru: ksiądz lub sołtys. Kto chce wspomóc, to niech uderza to jednego z tych dwóch.

   • ....#Kmieć#bez kropki

    ...no właśnie - do ludzi co tam mieszkają się popytać, to się dowiemy nie takich rzeczy hehehehe - jak ja "uderzyłem w kanał gliwicki" hehehhehe, żeby zobaczyć te mityczne złote algi, to uja żadnej nie było... zaczepiani przeze mnie tubylcy również niczego takiego nie widzieli... dopiero P. Marcinkiweicz z videobloga Wyhaczone na YT zrobił własne śledztwo, czyli porządne badanie próbki i wyszło jak zawsze - urwy urzędnicze powydawały pozwolenia na spuszczanie uj wie czego (przede wszystkim przekroczone normy fosforu!) zakładom i teraz grają w ciula razem z pinokiem i moskwą i prokurwaturą, która ich ochroni nie znajdując znów nikogo winnego...

  • ....#Kmieć

   Prosisz sie Waść o Wycieczke na KUBE

 • Na jaką?

  Na żadną. Rodzina zabitego magazyniera nie dostanie nawet odszkodowania za wypadek przy pracy, bo Kodeks pracy nie obejmuje zdarzeń wojennych i terrorystycznych. Ukraina nie płaci za pobyt własnych obywateli na cudzym (tu: naszym) teryt. to na obcych da?

  • Na jaką?#bez kropki

   Nie dosyć, że wymusza pomoc dla Ukraińców, jako ofiar wojny, to teraz będziemy jeszcze robić zrzutkę dla Polaków, ofiar tej samej wojny. A ponoć Polska (ani NATO) nie prowadzi aktualnie żadnej wojny, to o co biega? Czy robimy zrzutki na każda ofiarę wypadków samochodowych, czy , dajmy na to, wybuchu butli gazowej?

   A kto nam zapewni, że ten szmelc, który powinni dawno już zutylizować, a nie odpalać go dzisiaj z wyrzutni, jeszcze gdzieś w Polskę sobie poleci.

 • TYTANOWE OPONY

  taki krater a Gumowe opony nawet nie osmalone ogniem?